„MUZYKA NASZYCH CZASÓW / PENDERECKI”

[ A+ ] /[ A- ]

„MUZYKA NASZYCH CZASÓW / PENDERECKI”

„MUZYKA NASZYCH CZASÓW / PENDERECKI”

30.11.13 aktualności, fortepian, koncert, skrzypce


W sobotę 30 listopada 2013 o godz. 18.00 na scenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wystąpi Patrycja Piekutowska |skrzypce oraz Beata Bilińska | fortepian

w koncercie:
„MUZYKA NASZYCH CZASÓW / PENDERECKI”

 

Patrycja Piekutowska jest wybitną skrzypaczką koncertującą od 17 lat na całym świecie. Posiada tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych i jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie. W dotychczasowej karierze zagrała ponad 600 koncertów.

Występowała w 31 krajach (Albania, Argentyna, Austria, Belgia, Brazylia, Boliwia, Chile, Chiny, Czechy, Ekwador, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Indie, Irlandia, Kanada, Kuwejt, Peru, Portugalia, Rosja, Serbia, Szwajcaria, Szwecja, Tunezja, Ukraina, Urugwaj, USA, Wenezuela i Włochy).

W 2008 roku artystka, jako pierwsza polska skrzypaczka, otrzymała muzycznego Oscara – nagrodę MIDEM Classical przyznawaną w Cannes. Na nagrodzonej płycie poświęconej w całości muzyce Krzysztofa Pendereckiego nagrała z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia Capriccio pod batutą kompozytora. Płyta ta otrzymała również nagrody w Belgii, Hiszpanii i we Włoszech.

Do najważniejszych wydarzeń artystycznych należą koncerty w Teatro Colon w Buenos Aires w Argentynie z Philarmonica de Buenos Aires, koncert promujący płytę z muzyką polską w Lincoln Center w Nowym Jorku, koncerty w Filharmoniach w Santiago de Chile, Montevideo, Pekinie, Belgradzie i Kijowie, wykonanie z Maestro Igorem Ojstrachem koncertu J.S. Bacha na dwoje skrzypiec w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Nagrała osiem płyt CD, w tym pięć z muzyką polską głównie XX wieku. Płyty „Violin and piano works” wszystkie dzieła na skrzypce i fortepian K. Pendereckiego, „Muzyka Polska XX wieku” (Bacewicz, Lutosławski, Szymanowski) oraz Capriccio na skrzypce i orkiestrę symfoniczną K. Pendereckiego, otrzymały w Luxemburgu prestiżowe nagrody fonograficzne „Pizzicato Supersonic Award” kolejno w 2005, 2006 i 2007 roku.

Od pięciu lat promuje jako jedyna na świecie, swój niezwykły projekt – recital na skrzypce solo „Od Bacha do Pendereckiego”, który prezentowała z wielkim powodzeniem w Moskwie, Nowym Jorku, Madrycie, Pekinie, jak również  podczas tournee w Boliwii, Ekwadorze i Peru. Program ten wykonała też w Salach Redutowych Opery Narodowej w Warszawie oraz na koncercie zamykającym projekt wszystkich krajów basenu Morza Bałtyckiego – BALTMET PROMO, gdzie wysłuchali go prezydenci wszystkich stolic krajów nadbałtyckich i delegacje. W ubiegłym roku została zaproszona właśnie z tym projektem do Pekinu na uroczyste otwarcie trasy Warszawa-Pekin-Warszawa, gdzie wysłuchała recitalu m.in. Pierwsza Dama Anna Komorowska, Waldemar Pawlak oraz 300 przedstawicieli polskiego biznesu zaproszonych na to wydarzenie z Polski.

Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz dwuletnie mistrzowskie studia podyplomowe w klasie skrzypiec prof. Igora Ojstracha w Konserwatorium Królewskim w Brukseli otrzymując dyplom Grand Distinction. W latach 2002-2010 wykładała w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a od 2010 prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Sztuki w Szczecinie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Od wielu lat zapraszana jest jako pedagog na kursy mistrzowskie zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju m.in. w Brazylii, Chinach, Chile, Peru i Wenezueli. Zasiadała również w jury konkursów skrzypcowych w Polsce i za granicą.

W grudniu 2010 wystąpiła na koncercie w Carnegie Hall w Nowym Jorku grając trio fortepianowe F. Chopina w ramach festiwalu zamykającego Rok Chopinowski.

Od trzech lat koncertuje systematycznie w Chinach. Występowała w wielu filharmoniach m.in. w Tianjin Grand Theater, China National Center for the Performing Arts w Pekinie, Wuhan Philharmony, Harbin Music Hall i wielu innych.

W marcu 2013 wykonała utwory Lutosławskiego i Góreckiego z Orkiestrą Filharmonii w Kurytybie w Brazylii, natomiast w kwietniu wystąpiła w Operze w Szanghaju z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Szanghajskiej.

W lipcu koncertowała w Kanadzie i USA prezentując muzykę polską podczas festiwalu Polish Music Days. We wrześniu zagrała nadzwyczajny recital z kompletem dzieł K. Pendereckiego w Ambasadzie RP w Pradze z okazji jubileuszu 80. lecia urodzin Maestro obecnego na koncercie. Artystka wykonuje ten projekt od 9 lat.

W październiku ukazała się najnowsza, ósma płyta Artystki. Projekt My Journey jest utrzymany w klimacie rozrywkowym, ukazującym nastrój i charakter 12 miast na 4 kontynentach. Płyta promowana bedzie m.in. w Chinach, USA, Argentynie i Rosji.

Beata Bilińska doktor habilitowana sztuk muzycznych, adiunkt Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Należy do czołówki polskich pianistów.
Od dziewiętnastu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą.

Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonaliła również w berlińskiej Hochschule der Kunste, studiując w klasie prof. Klausa Hellwiga. Brała udział w kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych artystów , m.in. Lee Kum Sing, John Perry. Korzystała również z porad artystycznych Krystiana Zimermana.

Beata Bilińska jest laureatką II Nagrody na I Międzynarodowym Konkur-sie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy w 1993 roku oraz finalistką  46. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Feruccio Busoniego w Bolzano (Włochy) w 1994 roku. W 2002 roku została laureatką I Nagrody oraz Nagrody Publiczności na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Rina Sala Gallo” w Monzy we Włoszech.

Występowała na wielu prestiżowych festiwalach i koncertowała m.in. w Austrii, Argentynie, Bułgarii, Czechach, Danii, Francji, Irlandii, Finlandii, Japonii, Litwie, Łotwie, Niemczech, Norwegii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, USA i we Włoszech.

Współpracowała z wieloma polskimi dyrygentami (m.in. z Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Agnieszką Duczmal,  Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Pendereckim, Jerzym Salwarowskim, Tadeuszem Strugałą, Antonim Witem, Tadeuszem Wojciechowskim) oraz zagranicznymi (Massimiliano Caldi, Antal Matyas, Wolfgang Michel, Jiri Mikula, Kriss Russmann, Lothar Seyfarth, Eugene Tzigane, Takao Ukigaya).

Koncertowała w projektach kameralnych m.in. wielokrotnie z Kwartetem Śląskim oraz z instrumentalistami: Jakubem Jakowiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Rafałem Kwiatkowskim, Patrycją Piekutowską, Agatą Szymczewską i Marcinem Zdunikiem.

W 2003 roku zadebiutowała w Carnegie Hall, w głównej sali „Isaac Stern Auditorium” w Nowym Jorku. The New York Concert Review relacjonuje to wydarzenie: ” (…) otwarte emocjonalnie i serdeczne podejście pani Beaty Bilińskiej dokonały niemalże wyczynu, jakiego nigdy bym się nie spodziewał: sprawienia tę rozwlekłą Sonatą (Rachmaninow – Sonata b-moll) autentycznej przyjemności ! (…) wyśmienity recital!…”.

W grudniu 2005 roku, wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR), jako pierwsza polska pianistka wykonała Koncert Fortepianowy „Zmartwychwstanie” Krzysztofa Pendereckiego, pod batutą Kompozytora, w sali koncertowej im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W 2007 roku wykonanie to zostało wydane przez wytwórnię DUX na płycie nagrodzonej licznymi nagrodami fonograficznymi.

W swoim dorobku posiada 9 płyt CD, na których znalazły się nagrania muzyki Sergiusza Rachmaninowa, Modesta Musorgskiego, Sergiusza Prokofiewa, Fryderyka Chopina, koncerty fortepianowe L. van Beethovena, kompozycje na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów XX wieku oraz utwory kameralne Aleksandra Tansmana.Beata Bilińska była dwukrotnie nominowana do „Paszportu Polityki” oraz trzykrotnie do nagrody „Fryderyk” (2003, 2004, 2013). Za swoje płyty otrzymała liczne nagrody fonograficzne, m.in.: dwukrotnie „Pizzicato Supersonic Award” w Luxemburgu, „Joker Award” przyznawaną przez belgijskie „Les Crescendo”,  ”Scherzo Award” w Madrycie i „Musica Award” w Rzymie oraz najbardziej prestiżowe wyróżnienie fonograficzne MIDEM Classical Award 2008.

W Roku Chopinowskim 2010 koncertowała intensywnie w kraju i zagranicą m.in. w Warszawie, Krakowie, Żelazowej Woli, Kopenhadze, Moskwie, Paryżu, Kownie (Litwa), Neuruppin (Niemcy) i Kawaguchi (Japonia).

14 października 2011 została prawykonawczynią II Koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara (premiera: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyr. Jacka Kaspszyka), który wykonywała jeszcze wielokrotnie w kraju i za granicą w roku 2012, z okazji 80-rocznicy urodzin Kompozytora. W kolejnych latach prezentuje wiele innych XX-wiecznych koncertów fortepianowych m.in. T. Bairda, W. Lutosławskiego, K. Pendereckiego i A. Panufnika.

 

źródła: www.patrycjapiekutowska.com, www.bilinska.pl.

Karty wstępu będzie można uzyskać począwszy od środy, 27 listopada w Europejskim Centrum Muzyki, w Tarnowskim Centrum Informacji oraz w Krakowie w Punkcie Info Kraków, ul. Św. Jana 2.

Zapraszamy!

Comments are closed.