Zielnik Polski – Koncert

[ A+ ] /[ A- ]

Zielnik Polski - Koncert

Zielnik Polski – Koncert

06.11.15 19:00


Zapraszamy na niecodzienne wydarzenie. 6 listopada wspólnie na  scenie spotkają się Joanna Słowińska znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską  muzyką tradycyjną, Stanisław Słowiński Quartet oraz  Sinfonietta Cracovia, w programie „Zielnik Polski „.

Zielnik polski to muzyczny kalendarz współistniejących ze sobą nierozerwalnie: przestrzeni sacrum i profanum; potrzeby duchowości w wymiarze świeckim i religijnym (Zielone Świątki / Zesłanie Ducha Świętego; Panna zielna / Wniebowzięcie Maryi Panny; Panna siewna / Narodzenie Maryi Panny), rygorów dorocznej obyczajowości i pór roku.
Zielnik polski to nowe interpretacje – wokalne, muzyczne i tekstowe – wątków hagiograficznych, apokryficznych i motywów sacrum zakorzenionych w obyczajowości ludowej (Zofia, Dorota, Brat Albert, Stanisław ze Szczepanowa).
Zielnik polski to autorska forma kantatowa – muzyka Stanisława Słowińskiego do tekstów Jana Słowińskiego w wokalnej interpretacji Joanny Słowińskiej. Prapremiera koncertu i odsłona w formie kameralnej odbyła się w Opactwie Benedyktynek w Staniątkach oraz w Bazylice Franciszkanów w Krakowie w ramach festiwalu Cracovia Sacra.
Zielnik polski w Lusławicach to premierowe wykonanie kantaty w pełnym brzmieniu z udziałem orkiestry Sinfonietta Cracovia – połączone z rejestracją audio. Wydanie koncertowej płyty Zielnika z zapisem koncertu z Lusławic planowane jest na wiosnę 2016.

„Zielnik Polski”
6 listopada 2015 godz. 19.00
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
Brak Biletów

ZIELNIK POLSKI
teksty: Jan Słowiński
muzyka: Stanisław Słowiński

JOANNA SŁOWIŃSKA
śpiew

SINFONIETTA CRACOVIA
Orkiestra Stołecznego
Królewskiego Miasta Krakowa

STANISŁAW SŁOWIŃSKI QUARTET
Stanisław Słowiński – skrzypce
Katarzyna Pietrzko – fortepian
Justyn Małodobry – kontrabas
Max Olszewski – perkusja

wykonawcy:

Joanna Słowińska (śpiew)

Charyzmatyczna pieśniarka, fanom etno, world music i piosenki literackiej – znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską  muzyką tradycyjną. Współpracowała m.in. z Zygmuntem Koniecznym (Noc listopadowa, Konieczny w teatrze Staniewskiego), Jarosławem Besterem (Bal u Pana Boga) i z Elliotem Goldenthalem – w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie wykonując solowe partie wokalne z filmu „Frida”. Laureatka wielu prestiżowych festiwali, m.in. Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (1999, 2004, 2005), Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2004), Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (finalistka  Superjedynek 2009 za studyjny, autorski album Możesz być), laureatka Akademii Fonograficznej ZPAV. Prowadzi autorską działalność edukacyjną Centrum Głosu (Kraków, ul. Św. Tomasza 31), współpracowała z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice (wykładowca X Akademii Teatralnej). Współtworzy zespół Muzykanci – jedną z najciekawszych grup polskiej sceny etno. Koncertuje też z zespołem złożonym z krakowskich instrumentalistów. Koncertowała w USA (NY Broadway Symphony Space, Chicago Cultural Center), w Korei Południowej i większości krajów Europy. W grudniu 2013 roku uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.

p r a s a :
Wojciech Ossowski, Polskie Radio, „Trójka”:
„Osobowość na miarę Cesarii Evory, Omary i Lila’i Downs – tej, co śpiewała we „Fridzie”.

Tomasz Janas, „Gazeta Wyborcza”:
„Pierwsza dama polskiego folku – jedna z najbardziej fascynujących i wyrazistych wokalistek na polskiej scenie muzycznej”.

Sinfonietta Cracovia

Początki dziejów obchodzącej 20-lecie Sinfonietty Cracovii wiążą się ściśle z powstaniem poprzedzającego jej istnienie zespołu „Młodzi Kameraliści Krakowscy” w roku 1990. Wysokie umiejętności, zaangażowanie muzyków i świeżość interpretacji zwróciły nań uwagę, było jednak jasne, że dalszy rozwój zespołu możliwy jest tylko w warunkach stabilnej egzystencji. Przy życzliwym wsparciu Państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich wszczęto starania o nadanie zespołowi statusu orkiestry miejskiej, co też nastąpiło w 1994 roku. Od tej chwili datuje się jego działalność pod nową nazwą: Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.

Przez 20 lat oblicze orkiestry kształtował znakomity skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara. Pod jego kierunkiem i z jego udziałem jako koncertmistrza i solisty Sinfonietta Cracovia wypracowała swój indywidualny styl, osiągnęła szereg sukcesów i dokonała wielu nagrań. Nie do przecenienia była też rola Adama Balasa, skrzypka, a w latach 1997-2010 menedżera Orkiestry. Był on inicjatorem wielu przedsięwzięć artystycznych i miał znaczący wpływ na wykreowanie wizerunku zespołu otwartego na różnorodne nurty muzyczne. O randze Orkiestry świadczy również fakt, że w latach 2001-2009 jej dyrygentem gościnnym był wybitny amerykański dyrygent John Axelrod. Pod jego kierunkiem, wraz z chórem Camerata Silesia, zespół wziął udział w realizacji programu BBC: Holocaust; A Music Memorial Film from Auschwitz, dokonując na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau nagrania fragmentów Requiem W. A. Mozarta oraz III Symfonii H.M. Góreckiego. Program ten otrzymał International Emmy Award w roku 2005. W lipcu 2014 roku kolejny rozdział w historii zespołu zaczął pisać Jurek Dybał. Nowy dyrektor krakowskiej Sinfonietty to zarazem wybitny dyrygent, animator życia kulturalnego jak i muzyk słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich.

Orkiestra uczestniczyła w renomowanych festiwalach: Schleswig-Holstein Musik Festival, Festival international de Colmar, Białe Noce w Sankt Petersburgu, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Sacrum Profanum, Misteria Paschalia, a jej kunszt oklaskiwały tysiące melomanów m.in. w Konserwatorium Muzycznym i Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu, Filharmonii i sali Konzerthaus w Berlinie, Herkulessaal w Monachium, sali Casino w Bazylei i Tonhalle w Zurichu, Teatrze Mogador w Paryżu i Palais des Festivals w Cannes, Auditorio Nacional w Madrycie,  w teatrach w Brescii, Neapolu i Parmie oraz Filharmonii w Stambule. Znakomite wykonania Sinfonietty Cracovii zarejestrowano na płytach wydanych przez prestiżowe wytwórnie – Arion, Channel Classics, DUX i CD Accord. Wśród ostatnich nagrań na szczególną uwagę zasługuje m.in. płyta z koncertami fortepianowymi Beethovena w wykonaniu wielkiego pianisty Rudolfa Buchbindera, któremu Sinfonietta towarzyszyła podczas VI Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Stanisław Słowiński (kompozytor Zielnika, skrzypce solo, lider formacji  Stanisław Słowiński Quartet)

Laureat Nagrody Publiczności I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Z. Seiferta (2014); Nagrody Publiczności oraz 3. Nagrody Festiwalu Improwizacji i Interpretacji Jazzowej (Siedlce 2015); skrzypek, aranżer, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista, współtwórca projektów: Stanisław Słowiński Quintet, Akt, J.A.S.S Trio i in.

p r a s a :
“All About Jazz“; VII 2014:
„The first prize of the evening united Stanislaw Słowiński with his award for Best Violinist as voted by the audience of the competition. (…) A versatile musician, Słowiński plays in a wide variety of settings from left-field pop and electronica to contemporary jazz. Maximizing the Audiofeeling Trio’s textural and rhythmic potential,   Słowiński’s personal aesthetic leant towards progressive soundscapes. (…) The final number, Adam Baldych’s  ”Village Underground” was a stomping affair, with Słowiński’s raw, sawing improvisation jangling the nerves and setting the blood racing.”

Piotr Iwicki, “Jazz Gazeta”; VII 2014:
„Zarówno zwycięzca konkursu Bartosz Dworak jak i laureat III nagrody Dawid Lubowicz i zdobywca Nagrody Publiczności – Stanisław Słowiński to artyści, których kunszt i wielka tajemna wiedza o swingowaniu prorokują, że jazz grany na najbardziej klasycznym z instrumentów smyczkowych ma w Polsce piękne perspektywy.”

Jan Słowiński (libretto Zielnika)

Autor tekstów piosenek (m.in. współtworzących album Joanny Słowińskiej Możesz być, nagrodzony na festiwalu opolskim), Zielnika polskiego (z muz. St. Słowińskiego), przekładów poezji z jęz. rosyjskiego i ukraińskiego (tom poezji Wczoraj wolność mi dali (2014) z przekładami J. Andruchowycza, A. Galicza, W. Wysockiego, J. Kukina i in.), współtwórca i muzyk zespołu Muzykanci – jednej z najciekawszych polskich grup etno. Producent i promotor wielu nagrodzonych albumów fonograficznych gatunku etno i world music, projektów edukacyjnych i koncertowych;  redaktor telewizyjnego magazynu folkowego Studnia (TVP), twórca i dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu ROZSTAJE / CROSSROADS Festival Krakow. W grudniu 2013 roku uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

organizator:
ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie

współorganizator:
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

partner:
STOART – Związek Artystów Wykonawców

wsparcie finansowe:
Województwo Małopolskie

 

Comments are closed.