Sala Koncertowa

Autorem projektu siedziby CENTRUM jest krakowskie Biuro Architektoniczne DDJM. Sercem obiektu jest sala koncertowa dla 650 słuchaczy. Estrada o powierzchni 200 metrów kwadratowych zaprojektowana została z myślą o wszechstronnym zastosowaniu. Ruchomy orkiestron umożliwia wystawianie dzieł operowych i baletowych. Salę wyposażono w urządzenia niezbędne do organizacji konferencji, sympozjów i spotkań.

Akustyka sali spełnia najwyższe międzynarodowe standardy. Zastosowano wyłącznie materiały naturalne, drewno dębowe i świerkowe. Specjalistycznych konsultacji w zakresie wibroakustyki udzielało renomowane niemieckie biuro BBM Müller. W rezultacie sala koncertowa należy do najznakomitszych obiektów o porównywalnej wielkości w Europie, co potwierdzają zarówno występujący w Lusławicach wybitni artyści, jak i specjaliści branży fonograficznej. Salę wyposażono w nowoczesne zaplecze studyjne umożliwiające profesjonalną rejestrację audiowizualną wydarzeń. 


Kampus

W części dydaktycznej CENTRUM realizowane są programy edukacyjne, kursy i warsztaty artystyczne. Uczestnicy programów mają do dyspozycji salę kameralną, salę konferencyjną, pokoje ćwiczeń, bibliotekę, studio nagrań, garderoby oraz kuchnię i jadalnię. Obszerny pawilon mieszkalny kampusu  może gościć 100 osób. Całość wyposażona jest  w najnowocześniejszą infrastrukturę techniczną. W niedalekiej przyszłości pięć hektarów otaczającej budynek działki przeistoczy się w pomnik przyrody. Przestrzeń wokół obiektu przeznaczono bowiem na założenie parkowe, nad realizacją którego czuwa Krzysztof Penderecki, patron CENTRUM i wielki miłośnik drzew.

Dostępność

Kultura powinna być dostępna dla każdego – bez względu na wiek, pochodzenie, status materialny czy poziom sprawności. Infrastruktura Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zapewnia swobodny dostęp do oferty instytucji dla osób z niepełnosprawnościami.

W celu uzyskania szerszych informacji lub powiadomienia nas o chęci przybycia i ewentualnej pomocy, prosimy o kontakt z koordynatorami.

DANE KONTAKTOWE DO KOORDYNATORÓW DOSTĘPNOŚCI:

Katarzyna Cygan,

e-mail: katarzyna.cygan@penderecki-center.pl,

tel. 14 665 10 30,

kom. 600 068 391

 

Jan Tomala,

e-mail: jan.tomala@penderecki-center.pl,

tel. 12 333 40 01

 

DOJAZD DO CENTRUM:

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego znajduje się w miejscowości Lusławice, oddalonej 2 km od centrum miasteczka Zakliczyn nad Dunajcem, gdzie znajduje się najbliższy przystanek dla autobusów kursujących z Krakowa, Tarnowa, Gorlic. Do Centrum można dostać się stamtąd taksówkami, które mają swój postój tuż przy przystanku autobusowym.

Przed budynkiem znajduje się obszerny parking dla samochodów osobowych oraz autokarów. Dla osób poruszających się na wózkach, istnieje możliwość podjazdu pod drzwi wejściowe, gdzie obsługa widowni chętnie udzieli wszelkich informacji oraz pomocy. Centrum nie posiada wyznaczonych miejsc dla osób niepełnosprawnych. Jednakże istnieje możliwość zarezerwowania takiego miejsca przy wcześniejszym poinformowaniu jednego z koordynatorów.


OTOCZENIE:

Siedziba Europejskiego Centrum Muzyki to nowoczesny budynek o kształcie prostopadłościanu, zajmujący ok. 1 ha powierzchni. Przeszklone foyer sali koncertowej otoczone jest drewnianą kolumnadą. Główne wejście do budynku znajduje się od strony południowej, natomiast wejście do biur od strony północnej. Wokół Centrum znajduje się ogrodzenie z dwiema bramami wjazdowymi. Miejsca parkingowe znajdują się dookoła budynku. Przy pierwszej bramie zlokalizowany jest również obszerny parking. Na terenie Centrum znajduje się także dużo zieleni. Całość zajmuje ponad 5 hektarów powierzchni.


PRZESTRZEŃ W CENTRUM:

Drzwi głównego wejścia do budynku otwierają się na zewnątrz. Po wejściu do środka po prawej stronie znajduje się recepcja, przy której można odebrać bilet i uzyskać wszelkie informacje dotyczące przypisanego miejsca. Na lewo od recepcji jest wejście do foyer. Na wprost znajduje się szatnia, do której można swobodnie podejść lub podjechać wózkiem. Toalety można znaleźć po prawej i lewej stronie szatni – po lewej męska, po prawej damska i dla osób z niepełnosprawnościami. Wejścia na parter sali koncertowej ulokowane są po obu stronach foyer, które pozbawione jest progów i innych barier architektonicznych. Wszystkie drzwi otwierają się na zewnątrz. Widownia sali koncertowej to 650 miejsc, z których 450 ulokowanych jest na parterze w 16 rzędach. Pierwszych jedenaście znajduje się na płaskiej powierzchni i swobodnie można przy nich ustawić wózek. Kolejnych 5 rzędów znajduje się na podwyższeniu, na które można dostać się schodkami (załącznik: plan widowni). Na balkonie, na który można dostać się jedynie schodami, znajduje się 10 rzędów, z których siedem umieszczonych jest na podwyższeniu, na które prowadzą stopnie. Trzy pozostałe rzędy (A,B,C) znajdują się wzdłuż ścian, przy barierkach. Podczas każdego wydarzenia odbywającego się w Centrum do dyspozycji jest obsługa widowni, która chętnie udzieli wszelkich informacji, pomoże znaleźć i dotrzeć do konkretnego miejsca na widowni czy foyer. Pracownicy obsługi widowni są w Centrum już na godzinę przed koncertem.

 

Oprócz sali koncertowej w Centrum znajdują się sale kameralna, konferencyjna, pokoje ćwiczeń, biblioteka oraz część pobytowa (dostępna tylko dla uczestników programów edukacyjnych - załącznik: plan Centrum). Ciągi komunikacyjne wewnątrz wyposażone są w pochylnie, które umożliwiają osobom na wózkach swobodne przemieszczanie się po budynku.

 

Zarówno w przestrzeni foyer, jak i części dydaktycznej zlokalizowane zostały odpowiednio oznakowane toalety przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach oraz osób słabowidzących.

 

OFERTA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZORKU:

Oferta koncertowa CENTRUM jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Serdecznie zapraszamy również z asystentem lub psem-przewodnikiem. Pod numerem telefonu 608 388 313 istnieje możliwość zamówienia asystenta, który pomoże osobie z niepełnosprawnością wzroku w poruszaniu się po Centrum.

 

W trakcie przygotowania jest system informacji „beacon”, w którym planowane jest zawarcie audiodeskrypcji Centrum. W budynku zostały zainstalowane urządzenia „beacon” pozwalające na połączenie z telefonem komórkowym przez system Bluetooth.

 

OFERTA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU:

Wychodząc naprzeciw osobom z niepełnosprawnością słuchu, dysponujemy pętlą indukcyjną w sali koncertowej. Pętla obejmuje 80 miejsc, w pierwszych dwóch rzędach na parterze i jest zamontowana na stałe. W celu zapewnienia miejsca objętego pętlą indukcyjną prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną lub mailową, gdyż miejsca przydzielane są tuż przed koncertem w momencie wydawania biletu. Nie ma możliwości wyboru miejsca przy dokonywaniu rezerwacji internetowej.

 

UDOGODNIENIA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ RUCHU:

Budynek Centrum nie posiada barier architektonicznych, które mogłyby utrudniać dostęp osobom poruszającym się na wózkach. Dzięki pochylniom zarówno odbiorcy koncertów, jak również uczestnicy programów edukacyjnych z dysfunkcją ruchu mogą swobodnie przemieszczać się po budynku. Z myślą o uczestnikach kursów mistrzowskich z niepełnosprawnością ruchu w Centrum dostępny jest przestronny pokój z dostosowaną łazienką. W sali koncertowej dla osób na wózkach przeznaczone są miejsca po bokach rzędów  I-XI na parterze, po dwa przy każdym rzędzie. W sumie w ten sposób można ustawić do 20 wózków. Jedynym miejscem niedostępnym dla osób na wózkach jest balkon sali koncertowej, na który można dostać się jedynie schodami. Centrum nie dysponuje windą ani platformą schodową.

 

POLITYKA CENOWA:

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego realizuje kilkadziesiąt koncertów rocznie. Wstęp na wydarzenia odbywające się w CENTRUM jest bezpłatny. Rezerwacja biletów odbywa się za pomocą internetowego systemu rezerwacji biletów. W tym celu wystarczy kliknąć link REZERWACJA BILETÓW załączony do opisu każdego koncertu na stronie internetowej Europejskiego Centrum Muzyki http://penderecki-center.pl.

 

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU EWAKUACJI:

Wszystkie pomieszczenia budynku Centrum wyposażone są w system sygnalizacji pożaru. Sygnalizacja alarmu pożaru działa w oparciu o czujki alarmowe, które po wykryciu zadymienia uruchamiają sygnał dźwiękowy i świetlny. Sygnalizatory optyczno-akustyczne znajdują się nad każdym z wyjść z sali koncertowej. Ewakuacją do momentu przybycia straży pożarnej dowodzi kierownik techniczny budynku. Osoby przeprowadzające ewakuację mają dążyć do tego, aby wśród ewakuowanych w pierwszej kolejności były osoby o ograniczonej (z różnych względów) zdolności poruszania się.

 

W celu zapewnienia właściwej widzialności umożliwiającej ewakuację drogi ewakuacyjne wyposażono w awaryjne oświetlenie oraz fluorescencyjne znaki kierunkowe, aby

jednoznacznie wskazywały drogę ewakuacji do bezpiecznego miejsca.

Przy silnym zadymieniu dróg ewakuacyjnych należy poruszać się w pozycji pochylonej ze względu na to, iż w dolnych partiach pomieszczeń panować będzie mniejsze zadymienie. Poruszać należy się wzdłuż ścian, by nie stracić orientacji, co do kierunku ruchu.

Długość drogi ewakuacyjnej z sali koncertowej do wyjścia na zewnątrz obiektu wynosi ok. 20 m.

 

PLAN BUDYNKU

PLAN SALI KONCERTOWEJ

informacja w Polskim Języku Migowym (PJM)

baner_710_385.jpg#asset:1265


Galeria rzeźb

WSPÓŁBRZMIENIE SZTUK – GALERIA RZEŹB PROF. ADAMA MYJAKA W EUROPEJSKIM CENTRUM MUZYKI KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO

(...) To wyjątkowe miejsce nie tylko stymuluje rozwój młodych muzycznych talentów ale również pozwala swym gościom zapoznać się z innymi formami sztuki. Realizuje to projekt „Współbrzmienie sztuk”, stworzony przez pierwszego dyrektora CENTRUM Adriannę Poniecką-Piekutowską. Galeria Adama Myjaka stanowi otwarcie tego przedsięwzięcia, a powstała Galeria Polskiego Plakatu Muzycznego drugiej połowy XX wieku, jest kontynuacją przemyśleń na temat tego interdyscyplinarnego projektu.
Twórczość Adama Myjaka należy sklasyfikować jako zjawisko absolutnie wyjątkowe a sam artysta jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich rzeźbiarzy. Cechuje go permanentny niepokój twórczy i ciągła potrzeba wyrażania własnej wizji świata. Robi to w sposób dla siebie oczywisty – rzeźbi. Swój świat odnalazł poza utartymi szablonami i formami sztuki. To miejsce pełne ludzkich głów, popiersi, figur lub ich fragmentów. 

(fragment wstępu do Katalogu galerii autorstwa Marii Kurpik)

Dofinansowanie UE

Projekt:

 ”Budowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach”

Nr Projektu:

POIS.11.02.00-00-047/08

Beneficjent:

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Umowa

Umowa dotycząca dofinansowania projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego została podpisana przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Pana Piotra Żuchowskiego oraz ówczesną Dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Panią Adriannę Poniecką – Piekutowską w dniu 1 czerwca 2010r.

Podpisanie umowy zostało poprzedzone ujęciem projektu na Liście Projektów Indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Opis Projekt pn. „Budowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego” był jednym z projektów współfinansowanych w ramach działania 11.2 Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym, Programu Infrastruktura i Środowisko. Przedmiotem projektu była budowa i wyposażenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Zakres projektu składał się z następujących etapów: przygotowania terenu, robót budowlanych i wykończeniowych wraz z zagospodarowaniem terenu, budową obiektów pomocniczych, przyłączenia obiektów do sieci i wyposażenia instytucji. Zgodnie z założeniami, podczas budowy zastosowane zostały naturalne materiały, takie jak drewno i piaskowiec oraz  lekka, przeszklona fasada okolona drewnianą kolumnadą. W wyniku realizacji projektu powstał w pełni funkcjonalny obiekt wyposażony w: salę koncertową z zespołem dydaktycznym, zespół pobytowy umożliwiający ćwiczenia indywidualne, bibliotekę oraz infrastrukturę towarzyszącą. Obiekt ten został w pełni przystosowany i wyposażony do realizacji zadań Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w zakresie edukacji muzycznej oraz organizacji życia kulturalnego w skali całego kraju a nawet Europy. Obiekt Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w  Lusławicach został udostępniony dla publiczności 21 maja 2013 r.

W wybudowanym obiekcie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego może realizować swoje nadrzędne statutowe cele, tj. m.in. rozwijanie u młodych wykonawców umiejętności interpretowania muzyki (solowej, kameralnej i orkiestrowej), doskonalenie warsztatu muzycznego młodych instrumentalistów, wokalistów oraz dyrygentów, w zakresie interpretacji muzyki ze szczególnym uwzględnieniem muzyki współczesnej.


Lata realizacji Projektu:

2010 – 2013


Koszt inwestycji
 to kwota: 65 081 275,56 zł, z czego:
•    54 583 877,89 zł pochodziło ze środków EFRR (POIŚ 2007-2013)
•    10,5 mln zł ze źródeł krajowych (w tym 5 mln zł – budżet Województwa Małopolskiego, 4,9 mln zł – budżet Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 0,6 mln zł – Stowarzyszenie Akademia Imienia Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki).

Źródło dofinansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Program Operacyjny: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

Priorytet: XI Kultura i dziedzictwo kulturowe 

Działanie: 11.2 Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym

Instytucje zaangażowane w realizację projektu

-  Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (wówczas Ministerstwo Rozwoju Regionalnego) (Instytucja Zarządzająca POIŚ)

-  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Instytucja Pośrednicząca dla Priorytetu XI POIŚ)

-  Władza Wdrażająca Programy Europejskie (wówczas Instytucja Pośrednicząca II stopnia/Instytucja Wdrażająca dla Priorytetu XI POIŚ)

pasekUE_budowa.jpg#asset:846

Ekspozycja interaktywna "​Krzysztof Penderecki. Dziedzictwo muzyki polskiej XX i XXI wieku"

W latach 2017-2018 Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego realizować będzie nowoczesną, interaktywną ekspozycję prezentującą dorobek polskiej muzyki XX i XXI wieku. Projekt zakłada aranżację istniejącej przestrzeni bez istotnej ingerencji w konstrukcję budynku. Planowane jest użycie nowoczesnych technologii audiowizualnych oraz systemów multimedialnych tworzących przestrzeń wypełnioną światłem, dźwiękiem i obrazem, w której widzowie zapoznawać się będą z treścią wystawy. Ekspozycja przyjmie formę ścieżek dydaktycznych przybliżających proces komponowania, sferę inspiracji i jej splotów z życiem artysty. Podkreślając szczególną rolę Krzysztofa Pendereckiego i jego imponujący wkład w rozwój polskiej i europejskiej kultury, ekspozycja prezentować będzie bogactwo polskiej muzyki najnowszej i jej twórców:  od  Karola Szymanowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, przez Witolda Lutosławskiego, Grażynę Bacewicz, Andrzeja Panufnika, Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego, aż po awangardowych twórców komponujących obecnie. Celem realizacji projektu jest zwiększenie dostępności dziedzictwa kulturowego oraz wzrost kompetencji kulturowych społeczeństwa jako ważnych elementów jego rozwoju. Planowana ekspozycja poszerzy ofertę Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego skierowaną do szerokiego spektrum odbiorców – zarówno tych, którzy regularnie odwiedzają CENTRUM podczas organizowanych w nim wydarzeń, jak i nowych Gości.

Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi 3 439 509,42 PLN. Jego finansowanie, na mocy umowy nr POIS.08.01.00-00-1022/16-00, zapewnione jest w wysokości 2 318 090,90 PLN środkami pochodzącymi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (VIII oś priorytetowa Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, działanie 8.1; Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020) oraz w wysokości 409 073,10 PLN w ramach dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto, projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Województwa Małopolskiego w wysokości 409 073,10 PLN oraz ze środków Stowarzyszenia Akademia imienia Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki w wysokości 233 172,32 PLN. 

unijne-01.jpg#asset:839

​Zgłaszanie potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych przy realizacji projektów finansowanych z perspektywy 2014-2020

Informujemy, iż dla instytucji biorących udział we wdrażaniu POIiŚ 2014-2020, w Wytycznych w zakresie postępowania z podejrzeniami nadużyć finansowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (sekcja 9.1.4.), przewidziano mechanizm umożliwiający sygnalizowanie podejrzeń wystąpienia nieprawidłowości, w tym nadużyć finansowych w realizowanych w ramach Programu projektach.

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

W celu zgłoszenia nieprawidłowości lub nadużyć finansowych należy:

skorzystać z formularza:  https://nieprawidlowosci.mrr.g...

lub

wysłać wiadomość na adres e-mail: naduzycia.POIS@mr.gov.pl 

  
Zgłoszenie nieprawidłowości: https://www.pois.gov.pl/strony...

Przeciwdziałanie nadużyciom: https://www.pois.gov.pl/strony...