Sala Koncertowa

Autorem projektu siedziby CENTRUM jest krakowskie Biuro Architektoniczne DDJM. Sercem obiektu jest sala koncertowa dla 650 słuchaczy. Estrada o powierzchni 200 metrów kwadratowych zaprojektowana została z myślą o wszechstronnym zastosowaniu. Ruchomy orkiestron umożliwia wystawianie dzieł operowych i baletowych. Salę wyposażono w urządzenia niezbędne do organizacji konferencji, sympozjów i spotkań.

Akustyka sali spełnia najwyższe międzynarodowe standardy. Zastosowano wyłącznie materiały naturalne, drewno dębowe i świerkowe. Specjalistycznych konsultacji w zakresie wibroakustyki udzielało renomowane niemieckie biuro BBM Müller. W rezultacie sala koncertowa należy do najznakomitszych obiektów o porównywalnej wielkości w Europie, co potwierdzają zarówno występujący w Lusławicach wybitni artyści, jak i specjaliści branży fonograficznej. Salę wyposażono w nowoczesne zaplecze studyjne umożliwiające profesjonalną rejestrację audiowizualną wydarzeń.


Kampus

W części dydaktycznej CENTRUM realizowane są programy edukacyjne, kursy i warsztaty artystyczne. Uczestnicy programów mają do dyspozycji salę kameralną, salę konferencyjną, pokoje ćwiczeń, bibliotekę, studio nagrań, garderoby oraz kuchnię i jadalnię. Obszerny pawilon mieszkalny kampusu może gościć 100 osób. Całość wyposażona jest w najnowocześniejszą infrastrukturę techniczną. W niedalekiej przyszłości pięć hektarów otaczającej budynek działki przeistoczy się w pomnik przyrody. Przestrzeń wokół obiektu przeznaczono bowiem na założenie parkowe, nad realizacją którego czuwa Krzysztof Penderecki, patron CENTRUM i wielki miłośnik drzew.

Dostępność Centrum dla osób z niepełnosprawnościami

Kultura powinna być dostępna dla każdego – bez względu na wiek, pochodzenie, status materialny czy poziom sprawności. Infrastruktura Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zapewnia swobodny dostęp do oferty instytucji dla osób z niepełnosprawnościami.

Chcesz nas odwiedzić? Masz pytania lub potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami.

KOORDYNATORZY DOSTĘPNOŚCI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI:

Katarzyna Cygan,

e-mail: katarzyna.cygan@penderecki-center.pl,

tel. 14 665 10 30,

tel./SMS: 600 068 391

Jan Tomala,

e-mail: jan.tomala@penderecki-center.pl,

tel. 12 333 40 01


OTOCZENIE:

Siedziba Europejskiego Centrum Muzyki to nowoczesny budynek o kształcie prostopadłościanu, zajmujący ok. 1 ha powierzchni. Wokół Centrum znajduje się ogrodzenie z dwiema bramami wjazdowymi. Przeszklone foyer sali koncertowej otoczone jest drewnianą kolumnadą. Główne wejście do budynku znajduje się od strony południowej, natomiast wejście do biur od strony północnej. Droga do głównego wejścia od parkingu dla osób z niepełnosprawnościami pozbawiona jest barier architektonicznych, dlatego można można swobodnie podjechać wózkiem. Pozostałe miejsca parkingowe znajdują się dookoła budynku. Przy pierwszej bramie zlokalizowany jest również obszerny parking z nawierzchnią szutrową. Na terenie Centrum znajduje się także dużo zieleni. Całość zajmuje ponad 5 hektarów powierzchni.

DOJAZD DO CENTRUM:

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego znajduje się w miejscowości Lusławice, 2 km od centrum miasteczka Zakliczyn nad Dunajcem. To tu znajduje się najbliższy przystanek dla autobusów kursujących z Krakowa, Tarnowa, Gorlic. Do Centrum można dostać się stamtąd taksówkami, które mają swój postój tuż przy przystanku autobusowym w Zakliczynie.

Przed budynkiem Centrum znajduje się obszerny parking dla samochodów osobowych oraz autokarów. Dla osób z niepełnosprawnościami wyznaczono dwa, odpowiednio oznaczone miejsca parkingowe, które znajdują się po prawej stronie od głównego wejścia. Istnieje także możliwość podjazdu pod same drzwi wejściowe, gdzie obsługa widowni chętnie udzieli wszelkich informacji oraz pomocy.

PRZESTRZEŃ W CENTRUM:

Główne wejście do budynku znajduje się od strony południowej. Drzwi otwierają się na zewnątrz. Po prawej stronie od wejścia znajduje się recepcja. Można tam odebrać bilet i uzyskać informacje dotyczące przypisanego miejsca. Na lewo od recepcji jest wejście do foyer. Na wprost znajduje się szatnia, do której można swobodnie podejść lub podjechać wózkiem. Toalety można znaleźć po prawej i lewej stronie szatni. Po lewej męska, po prawej damska i dla osób z niepełnosprawnościami. Wejścia na parter sali koncertowej ulokowane są po obu stronach foyer. Wszystkie drzwi otwierają się na zewnątrz. Widownia sali koncertowej to 650 miejsc, z których 400 ulokowanych jest na parterze w 16 rzędach. Pierwszych jedenaście znajduje się na płaskiej powierzchni i swobodnie można przy nich ustawić wózek. Kolejnych 5 rzędów znajduje się na schodkach (załącznik: plan widowni). Na balkon można dostać się jedynie schodami (brak windy). Znajduje się tam 10 rzędów. Siedem umieszczonych jest na podwyższeniu, na które prowadzą stopnie. Trzy pozostałe rzędy (A,B,C) znajdują się wzdłuż ścian, przy barierkach.

W Centrum znajdują się także sale kameralna, konferencyjna, pokoje ćwiczeń, biblioteka oraz część noclegowa (załącznik: plan Centrum). Osoby na wózkach mogą swobodnie poruszać się po budynku dzięki pochylniom.

W Centrum znajdują się trzy toalety dla osób z niepełnosprawnościami. W foyer, części dydaktycznej oraz noclegowej. W swobodnym poruszaniu się wewnątrz pomagają kontrastowe oznaczenia.

CHĘTNIE POMOŻEMY

Podczas każdego wydarzenia odbywającego się w Centrum do dyspozycji gości jest Obsługa Widowni. Chętnie udzieli wszelkich informacji, pomoże znaleźć i dotrzeć do konkretnego miejsca na widowni czy foyer. Pracownicy obsługi widowni są w Centrum już na godzinę przed koncertem.

OFERTA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZORKU:

Oferta CENTRUM jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Serdecznie zapraszamy również z asystentem lub psem-przewodnikiem. Pod numerem telefonu 600 068 391 można zamówić asystenta, który pomoże w poruszaniu się po Centrum. Prosimy o kontakt minimum na cztery dni przed planowaną wizytą.

W budynku zainstalowano urządzenia „beacon”. Można połączyć z nimi telefon komórkowy przez system Bluetooth. W przyszłości planowane jest zawarcie w „beaconach” audiodeskrypcji Centrum.

OFERTA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU:

W sali koncertowej znajduje się pętla indukcyjna. Obejmuje 80 miejsc, w pierwszych dwóch rzędach na parterze. Jest zamontowana na stałe. Aby otrzymać miejsce objęte pętlą indukcyjną prosimy o kontakt do koordynatora dostępności przynajmniej na dwie godziny przed rozpoczęciem koncertu. Miejsca przydzielane są tuż przed wydarzeniem. Nie można wybrać miejsca przy rezerwacji biletu przez internet.

UDOGODNIENIA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ RUCHU:

Budynek Centrum nie posiada barier architektonicznych, które mogłyby utrudniać dostęp osobom poruszającym się na wózkach. Z myślą o uczestnikach kursów mistrzowskich z niepełnosprawnością ruchu w Centrum dostępny jest przestronny pokój z dostosowaną łazienką. W sali koncertowej dla osób na wózkach przeznaczone są miejsca po bokach rzędów I-XI na parterze, po dwa przy każdym rzędzie. W sumie w ten sposób można ustawić do 20 wózków. Jedynym miejscem niedostępnym dla osób na wózkach jest balkon sali koncertowej, na który można dostać się jedynie schodami. Centrum nie dysponuje windą ani platformą schodową.

CENNIK:

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Bilet można zarezerwować przez internet. Wystarczy kliknąć link REZERWACJA BILETÓW pod opisem koncertu na stronie internetowej http://penderecki-center.pl i wypełnić formularz.

JAK SIĘ ZACHOWAĆ W PRZYPADKU EWAKUACJI:

Wszystkie pomieszczenia budynku Centrum wyposażone są w system sygnalizacji pożaru. Czujki alarmowe po wykryciu zadymienia uruchamiają sygnał dźwiękowy i świetlny. Sygnalizatory optyczno-akustyczne znajdują się nad każdym z wyjść z sali koncertowej. Ewakuacją do momentu przybycia straży pożarnej dowodzi kierownik techniczny budynku. Wśród ewakuowanych w pierwszej kolejności powinny być osoby o ograniczonej (z różnych względów) zdolności poruszania się.

W celu zapewnienia właściwej widzialności umożliwiającej ewakuację drogi ewakuacyjne wyposażono w awaryjne oświetlenie oraz fluorescencyjne znaki kierunkowe, aby

jednoznacznie wskazywały drogę ewakuacji do bezpiecznego miejsca.

Przy silnym zadymieniu dróg ewakuacyjnych należy poruszać się w pozycji pochylonej. W dolnych partiach pomieszczeń panować będzie mniejsze zadymienie. Poruszać należy się wzdłuż ścian, by nie stracić orientacji, co do kierunku ruchu.

Długość drogi ewakuacyjnej z sali koncertowej do wyjścia na zewnątrz obiektu to ok. 20 m.


PLAN BUDYNKU

PLAN SALI KONCERTOWEJ

informacja w Polskim Języku Migowym (PJM)

Dostępność Centrum dla osób z niepełnosprawnościami - wersja audio


baner_710_385.jpg#asset:1265


Galeria rzeźb

WSPÓŁBRZMIENIE SZTUK – GALERIA RZEŹB PROF. ADAMA MYJAKA W EUROPEJSKIM CENTRUM MUZYKI KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO

(...) To wyjątkowe miejsce nie tylko stymuluje rozwój młodych muzycznych talentów ale również pozwala swym gościom zapoznać się z innymi formami sztuki. Realizuje to projekt „Współbrzmienie sztuk”, stworzony przez pierwszego dyrektora CENTRUM Adriannę Poniecką-Piekutowską. Galeria Adama Myjaka stanowi otwarcie tego przedsięwzięcia, a powstała Galeria Polskiego Plakatu Muzycznego drugiej połowy XX wieku, jest kontynuacją przemyśleń na temat tego interdyscyplinarnego projektu.
Twórczość Adama Myjaka należy sklasyfikować jako zjawisko absolutnie wyjątkowe a sam artysta jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich rzeźbiarzy. Cechuje go permanentny niepokój twórczy i ciągła potrzeba wyrażania własnej wizji świata. Robi to w sposób dla siebie oczywisty – rzeźbi. Swój świat odnalazł poza utartymi szablonami i formami sztuki. To miejsce pełne ludzkich głów, popiersi, figur lub ich fragmentów.

(fragment wstępu do Katalogu galerii autorstwa Marii Kurpik)

Dofinansowanie UE

Projekt:

”Budowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach”

Nr Projektu:

POIS.11.02.00-00-047/08

Beneficjent:

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Umowa

Umowa dotycząca dofinansowania projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego została podpisana przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Pana Piotra Żuchowskiego oraz ówczesną Dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Panią Adriannę Poniecką – Piekutowską w dniu 1 czerwca 2010r.

Podpisanie umowy zostało poprzedzone ujęciem projektu na Liście Projektów Indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Opis Projekt pn. „Budowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego” był jednym z projektów współfinansowanych w ramach działania 11.2 Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym, Programu Infrastruktura i Środowisko. Przedmiotem projektu była budowa i wyposażenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Zakres projektu składał się z następujących etapów: przygotowania terenu, robót budowlanych i wykończeniowych wraz z zagospodarowaniem terenu, budową obiektów pomocniczych, przyłączenia obiektów do sieci i wyposażenia instytucji. Zgodnie z założeniami, podczas budowy zastosowane zostały naturalne materiały, takie jak drewno i piaskowiec oraz lekka, przeszklona fasada okolona drewnianą kolumnadą. W wyniku realizacji projektu powstał w pełni funkcjonalny obiekt wyposażony w: salę koncertową z zespołem dydaktycznym, zespół pobytowy umożliwiający ćwiczenia indywidualne, bibliotekę oraz infrastrukturę towarzyszącą. Obiekt ten został w pełni przystosowany i wyposażony do realizacji zadań Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w zakresie edukacji muzycznej oraz organizacji życia kulturalnego w skali całego kraju a nawet Europy. Obiekt Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach został udostępniony dla publiczności 21 maja 2013 r.

W wybudowanym obiekcie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego może realizować swoje nadrzędne statutowe cele, tj. m.in. rozwijanie u młodych wykonawców umiejętności interpretowania muzyki (solowej, kameralnej i orkiestrowej), doskonalenie warsztatu muzycznego młodych instrumentalistów, wokalistów oraz dyrygentów, w zakresie interpretacji muzyki ze szczególnym uwzględnieniem muzyki współczesnej.


Lata realizacji Projektu:

2010 – 2013


Koszt inwestycji
to kwota: 65 081 275,56 zł, z czego:
• 54 583 877,89 zł pochodziło ze środków EFRR (POIŚ 2007-2013)
• 10,5 mln zł ze źródeł krajowych (w tym 5 mln zł – budżet Województwa Małopolskiego, 4,9 mln zł – budżet Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 0,6 mln zł – Stowarzyszenie Akademia Imienia Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki).

Źródło dofinansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Program Operacyjny: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

Priorytet: XI Kultura i dziedzictwo kulturowe

Działanie: 11.2 Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym

Instytucje zaangażowane w realizację projektu

- Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (wówczas Ministerstwo Rozwoju Regionalnego) (Instytucja Zarządzająca POIŚ)

- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Instytucja Pośrednicząca dla Priorytetu XI POIŚ)

- Władza Wdrażająca Programy Europejskie (wówczas Instytucja Pośrednicząca II stopnia/Instytucja Wdrażająca dla Priorytetu XI POIŚ)

pasekUE_budowa.jpg#asset:846

​Zgłaszanie potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych przy realizacji projektów finansowanych z perspektywy 2014-2020

Informujemy, iż dla instytucji biorących udział we wdrażaniu POIiŚ 2014-2020, w Wytycznych w zakresie postępowania z podejrzeniami nadużyć finansowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (sekcja 9.1.4.), przewidziano mechanizm umożliwiający sygnalizowanie podejrzeń wystąpienia nieprawidłowości, w tym nadużyć finansowych w realizowanych w ramach Programu projektach.

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

W celu zgłoszenia nieprawidłowości lub nadużyć finansowych należy:

skorzystać z formularza: https://nieprawidlowosci.mrr.g...

lub

wysłać wiadomość na adres e-mail: naduzycia.POIS@mr.gov.pl


Zgłoszenie nieprawidłowości: https://www.pois.gov.pl/strony...

Przeciwdziałanie nadużyciom: https://www.pois.gov.pl/strony...