Złóż wpis kondolencyjny:
Polska straciła pięknego człowieka. Panie Krzysztofie, jestem pewna, że ludzie, którzy Pana kochali i szanowali powstaną i całe sale ponownie będą oklaskiwać Pana i Pańską muzykę. Będzie Pan żył wiecznie, jak każdy wielki artysta, którego muzyka przetrwała wieki i o którym pamięć nigdy nie zginęła. Moje kondolencje kieruję do rodziny Maestro. Proszę starać się myśleć pozytywnie. Profesor miał piękne życie, które wypełniała cudowna rodzina. Wierzę, że pomimo tak trudnego czasu, pamięć o Maestro zostanie uczczona. Panie Krzysztofie, może Pan odpoczywać w pokoju. Jako muzycy zadbamy, aby żył Pan wiecznie w naszych wykonach Pańskiej twórczości.
Inga Anna Wawrzynkowska
14 kwi, 2020
Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Krzysztofa Pendereckiego, człowieka którego kilka razy spotkałem podczas pobytu w Lusławicach, miejscu które zawsze będzie kojarzyło się z Nim , Jego muzyką i muzyką która brzmiała i będzie brzmiała w przepięknym miejscu o cudownej akustyce. Pani Elżbiecie Pendereckiej składam wyrazy głębokiego współczucia .
Leszek Adamczyk
15 kwi, 2020
Wielce Szanowna Pani, Gdyby nie muzyka Krzysztofa Pendereckiego, słuchana przeze mnie jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, nie wiedziałbym jak przejmująca i piękna może być muzyka, zupełnie niesłusznie zwana współczesną, lub awangardową. Muzyka Pani Męża jest bowiem ponadczasowa i żadne etykiety do niej nie pasują. Kiedy po dziesiątkach lat miałem przyjemność słuchać na żywo Jego dzieł pod Jego niezrównaną batutą - te chwile z przeszłości spędzone wtedy w Gorzowie Wielkopolskim, przy zwykłym gramofonie i płytach wtedy jeszcze winylowych nieustannie do mnie wracały. Muzyka Krzysztofa Pendereckiego wielokrotnie pomagała mi pracować, a bardziej trudne i wymagające utwory dawały wytchnienie, jakie można określić chyba tylko jednym słowem – metafizyczne… Pozostaję w smutku i poczuciu niewyobrażalnej straty, ale też w poczuciu, że do genialnych dzieł Pani Męża będziemy zawsze wracać – i my i nasze dzieci i wszystkie następne pokolenia …
Dr Mirek Sopek
15 kwi, 2020
In Erinnerung an einen Großen der Musik, der mich mein ganzes Leben begleitet hat. Das Zusammentreffen mit Penderecki in Wien ist ein unvergessliches Erlebnis für mich.
Prof. Manfred Perger
19 kwi, 2020
Wyrazy szczerego współczucia dla całej Rodziny mistrza. Odszedł genialny muzyk i wielki miłośnik ogrodu, a przede wszystkim drzew. Zarówno muzyka, jak i ogrody są mi szczególnie bliskie, dlatego pozwalam sobie zamieścić ten wpis. Moja zeszłoroczna wizyta w ogrodach mistrza oraz w Europejskim Centrum Muzyki pozwoliły mi poznać cząstkę okoliczności w jakich powstawały Jego muzyczne arcydzieła. Może właśnie dlatego szczególnie poruszyła mnie wiadomość o Jego śmierci.
Marcin Sitarski
20 kwi, 2020
Współczując Rodzinie Zmarłego Mistrza, żegnam Wielkiego Polaka i Patriotę, miłośnika kultury, sztuki a także historii Polski, czemu dał wyraz przywracając piękną dworska architekturę i park oraz tworząc tu w Lusławicach Międzynarodowe Centrum Muzyki.
Roman Stadnicki
21 kwi, 2020
MAESTRO ----------------- wiosna/ zielenieją tulipanowce/ dęby klony jesiony kasztanowce. . ./ rozkwita lutosławski raj/ wiatr gwiżdże "Pieśni Przemijania"/ o struny skrzypiec trąca/ lamentoso szeleszczą drzewa osierocone/ sonaty psalmy oratoria symfonie . . ./ dzieła "z ziemi i z nieba/ podwójnie zakorzenione"/ jak mistrz chciał// nokturnem szumi aleja grabowa/ w gałęziach ptasie scherzo/ labiryntami się snuje// umilkły akordy w otwartym oknie/ pusty fotel/ dworek w całunie/ maestro z "Pasją" poza czasem/ nad orkiestrami chórami/ "Polskie Requiem" na niebiańskiej partyturze/ nad Gdańskiem "Lakrimosa"/ epitafium/ na krakowskim Panteonie// ------------------- Halina Ewa Olszewska, Wiersz w hołdzie pamięci Krzysztofa Pendereckiego, geniusza sztuki muzycznej i estetycznej. kwiecień 2020 r.
Halina Ewa Olszewska
21 kwi, 2020
Panie Profesorze. Jeszcze do nas nie dotarło, że nas opuściłeś. Szczęśliwej drogi.
Stanisław Dorobek. Szczecin
25 kwi, 2020
Krzysztof Penderecki jest potwierdzeniem, że polska ziemia wydaje nietuzinkowych ludzi w formacie światowym. Bogu niech będą dzięki za 86 lat życia genialnego kompozytora, który tak niebanalnie wykorzystał dany mu czas...
Wanda Wasicka z Nieszawy
26 maj, 2020
Przesyłam wyrazy głębokiego współczucia wszystkim Państwu, pogrążonym w smutku po śmierci śp. Krzysztofa Pendereckiego.
wspolnota40@gmail.com
16 cze, 2020