Złóż wpis kondolencyjny:
Twórczość Krzysztofa Pendereckiego bez cienia wątpliwości jest jednym z najbardziej wartościowych elementów współczesnego dziedzictwa muzycznego. Jego działalność, dedykacja polskiej kulturze, wytrwałość i wyjątkowy talent jest (był i zawsze będzie) wielką i bardzo ważną częścią naszej kultury. Jego dokonania, ale dla nas przede wszystkim przejmujące dzieła, które mieliśmy zaszczyt wykonywać to coś, co budowało nas jako ludzi i jako zespół. W tym smutnym dla polskiej muzyki czasie pozostajemy wdzięczni za ogrom piękna, które dzięki poświęceniu Krzysztofa Pendereckiego ujrzało światło dzienne i pozostanie nieśmiertelne.
Dziękujemy, Maestro.
W imieniu swoim i śpiewaków - Janusz Siadlak, dyrektor Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
31 mar, 2020
Odejście Profesora Krzysztofa Pendereckiego jest nieprzeliczalną na żadne istniejące wartości stratą dla świata kultury. Niedawno przecież w wywiadzie mówił, że ma w głowie jeszcze utworów na 20 lat komponowania. I kto je teraz napisze?
Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku Mistrz prowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Ślaskiej w koncercie „Wyrwani życiu”. Podziwialiśmy Jego charyzmę i kunszt. Zresztą, wiele razy był naszym gościem, graliśmy i śpiewaliśmy Jego muzykę. Możemy obiecać, że dalej będziemy.
Dziś żegnamy wybitnego człowieka, który rozsławiał polską kulturę na całym świecie. Rodzinie Profesora składamy najszczersze kondolencje. Powtarzamy jednak za Horacym „…Nie wszystek umrę, wiem że uniknie pogrzebu cząstka nie byle jaka”. Tą cząstką jest wyjątkowa muzyka Mistrza Pendereckiego.
W imieniu wszystkich pracowników Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach – Dyrektor Adam Wesołowski
31 mar, 2020
Odejście Maestro Krzysztofa Pendereckiego to ogromna strata dla polskiej i światowej kultury muzycznej. To także kres pewnej epoki, którą kreował swoją twórczością. Dla nas był przede wszystkim życzliwym Sąsiadem, który wspierał działalność młodego Centrum Paderewskiego, między innymi obejmując honorowym patronatem festiwal Bravo Maestro i odwiedzając Kąśną przy różnych okazjach. Zaszczytem było gościć Go w naszych skromnych progach. Pamięć o Nim w naszej instytucji zawsze pozostanie żywa.
W imieniu swoim i pracowników Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej – dyrektor Łukasz Gaj
31 mar, 2020
Poruszeni do głębi odejściem Krzysztofa Pendereckiego, łączymy się w smutku i żałobie z Rodziną, Przyjaciółmi, współpracownikami i wielbicielami talentu Mistrza. Bolesna pustka jakiej dziś doświadcza środowisko polskiej i światowej kultury, uświadamia nam dobitnie jak wielką ponosimy stratę. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wyraża podziw i największe uznanie dla profesjonalizmu i wielkiego artystycznego geniuszu Krzysztofa Pendereckiego. Łączyła nas pasja i miłość do muzyki, troska o zachowanie dziedzictwa polskiej kultury, o wyrażaną muzyką i śpiewem narodową tożsamość. Dziękujemy Maestro za piękną służbę polskiej kulturze, za bezcenne muzyczne wzruszenia i inspirację do twórczej, wytężonej pracy. Pozostanie Pan naszym wzorem doskonałego artysty, który tworząc dzieła będące narodowym bogactwem, zapewnił sobie miejsce w panteonie wielkich osobistości światowej kultury. Odszedł niezwykły twórca, wielki artysta, Polak i patriota, ale przede wszystkim wspaniały człowiek o niezwykłej szlachetności i prawości. Na zawsze pozostanie w pamięci Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
W imieniu artystów i wszystkich pracowników Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – Dyrektor Zbigniew Cierniak
01 kwi, 2020
Panie Profesorze, dziękuję za niezłomność, mądrość i artystyczną uczciwość. Za wspaniałą, odważną i genialną muzykę. Dziękuję także za to, że przyjął Pan doktorat honoris causa od uczelni, na której pracuję. To dla nas prawdziwy zaszczyt i ogromne zobowiązanie do pielęgnowania najwyższych wartości kultury polskiej.
Katarzyna Kwiecień-Długosz, Instytut Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego
31 mar, 2020
Drogiej Pani Elżbiecie, Szanownej Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy najszczerszego współczucia. Nie znajdujemy słów pocieszenia. Pozostajemy jednak przy Państwu całym sercem, myślą i modlitwą.
W ciągu ostatnich 20 lat Polski Chór Kameralny wielokrotnie miał zaszczyt pracować i spotykać się z Profesorem: w rodzinnym Gdańsku, jak i w wielu miastach w Polsce czy na zagranicznych tournée, na Jego osobiste zaproszenie, nagrywać Jego utwory na chór a cappella, odbierać z Jego rąk te ze specjalną dedykacją. Każda najmniejsza okazja do przebywania z Mistrzem była nas nobilitująca, napawała dumą i dawała poczucie tworzenia historii.
Maestro Krzysztof Penderecki dla członków Polskiego Chóru Kameralnego, na czele z jego dyrygentem Janem Łukaszewskim, był nie tylko Geniuszem pięciolinii, lecz również Przyjacielem.
W imieniu śpiewaków i pracowników administracyjnych Polskiego Chóru Kameralnego – dyrektor prof. Jan Łukaszewski
31 mar, 2020
Wielka Pustka...
Będzie Go Światu brakować, a szczególnie nam Polakom...
Wielka Pustka...
Andrzej Klimczak, Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej wraz z Zespołem
01 kwi, 2020
Droga Pani Elżbieto,
proszę przyjąć wyrazy głębokiego żalu i współczucia z powodu odejścia Męża.
Pan Krzysztof Penderecki obecny był w moim świadomym życiu od zawsze, od kiedy jako świeży student Jagiellonki w Krakowie usłyszałem Jutrznię w kościele Św. Katarzyny.
To było katharsis.
W mrocznych latach 80-tych Pan Krzysztof przyjechał do nas do Gardziernic późną zimową nocą.
Rozmawialiśmy wiele godzin w wiejskiej chacie krytej wtedy strzechą.
Byłem bezmiernie wdzięczny za tę demonstrację wsparcia dla nas, naonczas leśnych partyzantów sztuki.
Wieczna Pamięć i głęboki Pokłon dla Jego Dzieła i Życia.
Pani i Rodzinie - przesyłam współczucie z głębi serca i duchowe wsparcie.
Włodzimierz Staniewski i Teatr "Gardzienice"
01 kwi, 2020
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu wybitnego Artysty i wspaniałego Człowieka, jakim był i na zawsze w naszych sercach pozostanie Maestro Krzysztof Penderecki. W tych trudnych chwilach Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” łączy się w żalu z Małżonką oraz całą Rodziną Profesora i przekazuje najszczersze wyrazy współczucia.
Składamy najwyższy hołd geniuszowi, wyobraźni oraz wrażliwości Mistrza, jednocześnie wyrażając wdzięczność i uznanie za nieoceniony wkład w sławienie polskiej kultury na świecie. Wyprzedzająca swoją epokę, stanowiąca światowe dziedzictwo twórczość Krzysztofa Pendereckiego na zawsze pozostanie z nami - tak jak na zawsze pozostanie z nami pamięć o Nim.
Maestro, w imieniu swoim, artystów i wszystkich pracowników zespołu „Mazowsze” chylę czoła i dziękuję!
Jacek Boniecki, Dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego
02 kwi, 2020
Smutek rozstania boli. Ale pamięć tworzy nadzieję przyszłości. Krzysztof Penderecki to dla Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej bardzo ważna postać. I to nie tylko dlatego, że był Członkiem Honorowym PTMW i Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (International Society for Contemporary Music), ale przede wszystkim dlatego, iż zarówno jego muzyka jak i obecność splatała się przez kilkadziesiąt lat z dziejami obu stowarzyszeń. Jego muzyka wielokrotnie reprezentowała Polskę na festiwalach ISCM. A on osobiście brał udział w wielu naszych przedsięwzięciach. Jego obecność i muzyka są częścią naszej historii. Mamy nadzieję, że pełna ciepła i wdzięczności pamięć będzie ukojeniem dla jego najbliższych w tych trudnych chwilach rozstania.
Zarząd Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej: Maciej Żółtowski, Ryszard Latecki, Anna Dorota Władyczka, Marta Karska, Dariusz Przybylski, Jarosław Siwiński
02 kwi, 2020