Lusławickie arboretum

Arboretum Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich w Lusławicach to wyjątkowa kolekcja dendrologiczna, która składa się przede wszystkim z 15-hektarowego parku ze zbiorem ponad 1 500 gatunków drzew i krzewów - unikalnych w skali Europy. Znajduje się tam również zabytkowy dwór z XVIII w. oraz sąsiadujący z nim XVI - wieczny Lamus, a także Mauzoleum Faustusa Socyna.

W XVI-XVII w. mieszkali tu bracia polscy, a w dwudziestoleciu międzywojennym z Lusławicami związał się wybitny malarz Jacek Malczewski. Od 1975 roku w dzieje tej miejscowości na trwale wpisał się Krzysztof Penderecki, komponując nadzwyczajne, botaniczne dzieło - rozległy park. Tworzenie arboretum trwało ponad 40 lat. To najdłużej powstająca kompozycja Artysty. Dzieło życia, symboliczna dziewiąta symfonia. W otoczeniu ukochanych przez Kompozytora drzew znajduje się odrestaurowany, XVIII-wieczny dwór wraz z zabytkowym lamusem oraz symboliczny grób Fausta Socyna. W Lusławicach zmaterializowało się jedno z największych marzeń Twórcy – Europejskie Centrum Muzyki. Instytucja ta wraz z niezwykłym arboretum są swoistym domknięciem cyklu ośmiu symfonii w katalogu dzieł Kompozytora. To dzieło wciąż trwa.

"Sadzenie drzew to moje stałe, ulubione zajęcie. Bez tego nie znalazłbym równowagi. Drzewa zostaną."
Krzysztof Penderecki 1933-2020

ZWIEDZANIE

Spacer z przewodnikiem stanowi część zwiedzania stałej Ekspozycji multimedialnej „KRZYSZTOF PENDERECKI - DZIEDZICTWO POLSKIEJ MUZYKI XX I XXI WIEKU” mieszczącej się w Europejskim Centrum Muzyki.

GODZINY OTWARCIA EKSPOZYCJI

sobota - niedziela: 15:00 - 18:00

Istnieje możliwość rezerwacji zwiedzania w innych dniach i godzinach dla grup zorganizowanych (od 10 osób). W celu rezerwacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 14 665 10 30.

Harmonogram zwiedzania:

14:50 - uzupełnienie formularzy Covid 19
15:00 - 16:30 - zwiedzanie Ekspozycji Multimedialnej
16:30 – przejście z Centrum do Arboretum
16:45 - 18:15 - zwiedzanie Arboretum z Przewodnikiem
*19:00 - KONCERT Festiwalu EMANACJE 2021

(*wymagany osobny bilet)

W trakcie zwiedzania zapraszamy do korzystania z kawiarenki mieszczącej się we foyer, czynnej w godzinach otwarcia wystawy.

BILETY

GODZINY ZWIEDZANIA:

niedziela: 14:00 - 17:00

Harmonogram zwiedzania zorganizowanego (pakiet Ekspozycja i Arboretum):

14.00-15.00 Arboretum - spacer z przewodnikiem
15.00-17.00 Ekspozycja - zwiedzanie

CENNIK:

Zwiedzanie zorganizowane (pakiet Ekspozycja i Arboretum):
Normalny: 25 PLN
Ulgowy*: 15 PLN
Grupowy: 15 PLN (od 10 osób)

Zwiedzanie Ekspozycji:
Normalny: 15 PLN
Ulgowy*: 10 PLN
Grupowy: 10 PLN (od 10 osób)

Informacje organizacyjne

Na miejscu znajduje się obszerny parking dla samochodów osobowych i autokarów.
Dokładny adres CENTRUM: Lusławice 250, 32-840 Zakliczyn, GPS: 49°51’19.94″N 20°49’44.64″E
Ze względu na sytuację epidemiczną, przed rozpoczęciem zwiedzania prosimy o wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia i przekazanie go przewodnikowi. Złożenie oświadczenia jest warunkiem udziału w zwiedzaniu. Jednorazowo w zwiedzaniu może wziąć udział grupa nie większa niż 40 osób. Osoby biorące udział w zwiedzaniu są zobowiązane do zasłaniania ust i nosa, a także do zapoznania się z Regulaminem Zwiedzania.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami


• niepełnosprawność ruchu
Trasa Zwiedzania Arboretum prowadzi głównie ścieżkami o szutrowej nawierzchni oraz trawnikiem. Jeżeli poruszasz się na wózku lub masz inne problemy z poruszaniem się, skontaktuj się z nami. Aby zorganizować pomoc asystenta, prosimy o wiadomość na 7 dni przed planowaną wizytą.

• niepełnosprawność słuchu
W zwiedzaniu nie będzie uczestniczył tłumacz Polskiego Języka Migowego. Jeżeli planujesz odwiedzić nas z grupą osób z dysfunkcjami słuchu, skontaktuj się z koordynatorem dostępności Centrum.

• niepełnosprawność wzroku
Jeżeli jesteś osobą z niepełnosprawnością wzroku możesz skorzystać z pomocy asystenta - w tym celu prosimy o kontakt z koordynatorami dostępności na 7 dni przed planowaną wizytą.
W zakładce Dostępność Centrum znajdziesz kontakty do koordynatorów dostępności, opis otoczenia i samego obiektu Centrum.